Anasayfa / ACCESSORIES / Berfa Group’s innovative product range expands globally

Berfa Group’s innovative product range expands globally

Berfa Group, which renders its services through sleep products, home textiles, mattresses and the furniture subindustry, received two awards in the Sleep Expo Middle East fair, organized in Dubai in 2020. Therefore, the company’s achievement was recognized internationally. The company received “the mattress of the year” and “material product of the year” awards. Continuing its operations during the pandemic, Berfa exports its well-known and preferred products around the world to 55 countries today.

 

Berfa Group General Manager Fatih Mutlu highlights that their priority is to delight customers with the best prices, and service regarding price, quality and deadlines. Mutlu states that trade has gained momentum with the slowdown in the spread of the pandemic. He shared his recent activities in our interview.

 

Could you please tell us about Berfa Group’s activities and its services for the mattress sector and your product groups?

We aim to offer the best service and quality to our valued customers, thanks to Berfa Group’s years of experience. We actively export to more than 55 countries. Offering the best service considering price, quality and deadlines is our number one priority.  We produce and supply mattresses, furniture, sleep products and all their semi-finished products and components.

How much of your total sales are comprised of exports? What are your current export markets and your goals in the area?

For our company, 90% of our services are for the export market. We actively export to more than 55 countries including European countries, America, African Countries, the Middle East, India, Russia, Asian Countries and South America Countries. Our goal is to bring our products and service quality to more countries.

How has the pandemic affected your company? What kind of changes have you observed in your current markets and export volume?

Our export market, which was stagnant at the beginning of the pandemic, has gained significant momentum with the relaxation of the pandemic situation. Our company has made our customers gain considerable advantages by increasing its production, services, deadline and supply quality.  Our company has offered considerable advantages to our customers with its pricing policy within the scope of long-term business plans. Our export volume has increased. We aim for this trend to continue at the same pace in 2021 as well.

What are your plans for the year 2021? Are you planning fairs in the country and abroad?

We hope that 2021 will be better than 2020 and the increasing trade volume will continue in 2021. We are planning our fair and travel according to the pandemic and closely monitoring the situation.

Berfa Group’un inovatif ürün yelpazesi dünya çapında genişliyor

Uyku ürünleri, ev tekstili, yatak ve mobilya yan sanayiinde hizmet veren Berfa Group, 2020 yılında Dubai’de düzenlenen Sleep Expo Middle East fuarında aldığı 2 ödülle başarısını uluslararası alanda tescillendirmiş, “yılın yatağı ve malzeme ürünü” ödüllerini kazanmıştı.  Pandemi döneminde de çalışmalarına ara vermeyen Berfa, dünya genelinde bilinen ve tercih edilen ürünlerini bugün 55 ülkeye ihraç ediyor.

 

Berfa Group Genel Müdürü Fatih Mutlu, önceliklerinin fiyat, kalive ve termin konusunda müşterilerini en iyi fiyat ve hizmet ile mutlu etmek olduğunu vurguluyor. Pandeminin yavaşlamasıyla ticaretin tekrar hız kazandığını belirten Mutlu, son dönemdeki çalışmalarını röportajımızda aktarıyor.

 

Berfa Group’un çalışmalarından ve yatak sektörüne yönelik hizmetleri ve ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Berfa Group olarak uzun yılların verdiği tecrübe ile değerli müşterilerimize en iyi hizmeti ve kaliteyi sunmayı amaçlıyoruz. 55’ten fazla ülkeye aktif olarak ihracat gerçekleştirmekteyiz. Önceliğimiz müşterilerimize fiyat, kalite ve termin konusunda en iyi hizmeti sunmaktır.  Yatak, mobilya, uyku ürünleri ve bunların tüm yarı mamül ve bileşenlerinin üretim ve tedariğini sağlıyoruz.

İhracat satışlarınızın ne kadarlık bir bölümünü kapsıyor? Mevcut ihracat pazarlarınız ve bu alandaki hedefleriniz nelerdir?

Firmamız %90 ihracat pazarı ile çalışmaktadır. Avrupa ülkeleri, Amerika, Afrika Ülkeleri, Orta Doğu, Hindistan, Rusya, Asya Ülkeleri ve Güney Amerika Ülkeleri ile birlikte 55’ten fazla ülkeye aktif olarak ihracat yapıyoruz. Hedefimiz, ürünlerimizi ve servis kalitemizi daha fazla ülkeye ulaştırmaktır.

Pandemi firmanızı nasıl etkiledi? Mevcut pazarlarınızda ve ihracat hacminizde ne tür değişiklikler gözlemlediniz?

Pandemi döneminin başlangıcında durağan seyreden ihracat pazarımız, pandemi sürecinin gevşemesi ile birlikte ciddi ivme kazanmıştır. Bu doğrultuda firmamız üretim, servis, termin ve tedarik kalitesini arttırarak müşterilerimize ciddi avantajlar sağlamıştır.  Firmamızın uzun vadeli iş planları dâhilinde fiyat politikası ile müşterilerine ciddi avantajlar sunmuştur. Artan ihracat hacmimizin 2021 yılında da aynı ivme ile devam etmesini hedefliyoruz.

2021 yılı için planlarınız nelerdir? Yurt içi ve yurt dışında fuar planlaması yapıyor musunuz?

2021 yılının 2020 yılına nazaran daha iyi geçmesini ve artan ticaret hacminin 2021 yılında da devam etmesini umuyoruz. Fuar ve seyahat planlarımızı pandemi sürecine göre planlıyor ve süreci yakından takip ediyoruz.

 

 

 

 

 

Cevapla