Anasayfa / ACTUEL / Giz Grup, a respectful brand in bed accessories

Giz Grup, a respectful brand in bed accessories

Giz Grup, the expert establishment of bed accessories, is one of the respected names of the sector with its product and service quality that it has meticulously prepared from the design stage to the delivery. We asked the company official about the success story of Giz Group, which makes a valuable contribution to the sector with its innovative works.

 

In which segments do you serve the mattress industry?

We are a company that produces accessories for the bedding industry. We produce mattress labels, air capsules, mattress and base handles and mattress wicks. In short, we produce materials that complement the mattress and add value to it.

 

How was 2020, how did the pandemic affect the Giz Group?

2020 was a tough year for our company as it is for everyone. In the uncertainty brought about by the pandemic, we have learned a lot as a company in the struggle to respond to the chaotically increasing and decreasing demand, as well as to protect the health of our employees and to keep our product quality at a high level. We have struggled hard to stand against the difficulties, fight them and turn them into an advantage if possible.

 

What are your goals for 2021?

For 2021, we plan to increase our market share in our export target countries and to make our new initiatives ready for export. In addition, in the new year, it is among our goals to expand and update our machine park in order to increase our product range and respond to new needs.

 

Are you planning to make new investments?

Mattresses will continue to become a more important product for people, thanks to the increasing comfort with the developing technologies. In this direction, we are constantly making new investments to improve our machine park and product range.

 

What are your thoughts and expectations about the association to be established on the mattress technologies and sub-industry?

The association should generate an atmosphere to bring mattress manufacturers and their suppliers together for unity and to stride for making the Turkey mattress industry stronger in abroad. The manufacturers and supplier firms should constitute an atmosphere to reach a consensus and support.

 

Giz Grup, yatak aksesuarlarının saygın markası

Yatak akesuarlarının uzman kuruluşu Giz Grup, tasarım aşamasından teslimata kadar titizlikle hazırlayıp sunduğu ürün ve hizmet kalitesi ile sektörün saygın isimlerinden. Alanında inovasyona dayalı çalışmalarıyla sektöre değerli katkıda bulunan Giz Grup’un başarı hikayesini Ayca Hanım’a sorduk.

Yatak sektörüne hangi segmentlerde hizmet veriyorsunuz?

Yatak sektörü için aksesuar üreten bir firmayız. Yatak etiketleri, hava kapsülleri, yatak ve baza kulpları ve yatak fitilleri üretiyoruz. Kısacası yatağı tamamlayan ve ona değer katan malzemeler üretiyoruz.

Giz grup için 2020 nasıl bir yıldı, pandemi Giz Grup’u nasıl etkiledi?

2020 yılı herkes için olduğu gibi şirketimiz için de zorlu bir seneydi. Pandeminin getirdiği belirsizlik ortamında kaotik olarak artış ve azalış gösteren talebe karşılık vermek ve bunun yanında çalışan sağlığını korumak ve ürün kalitemizi üst düzeyde tutmak için verilen mücadelede şirket olarak çok şey öğrendik. Zorluklara karşı durabilmenin, onlarla mücadelenin ve mümkün olduğu takdirde avantaja çevirmenin çetin mücadelesini verdik.

2021 yılı için belirlediğiniz hedefler nelerdir?

2021 yılı için ihracatta hedef ülkelerimizde pazar payımızı arttırmayı ve yeni girişimlerimizi ihracat için hazır hale getirmeyi planlıyoruz. Ayrıca yeni yılda ürün çeşitliliğimizi arttırmak ve yeni ihtiyaçlara cevap verebilmek için makine parkurumuzu genişletip güncellemek de hedeflerimiz arasındadır.

Yeni yatırımlar yapmayı planlıyor musunuz?

Gelişen teknolojiler ile birlikte artan konfor sayesinde yataklar insanlar için daha önemli bir ürün hale gelmeye devam edecektir. Biz de bu doğrultuda makine parkurumuzu ve ürün çeşitliliğimizi geliştirmek için sürekli yeni yatırımlar yapmaktayız.

Yatak teknolojileri ve yan sanayi ile ilgili kurulacak dernek ile ilgili düşünceleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Dernek, yatak üreticilerini ve bu firmaların tedarikçilerini bir araya getirerek üreticiler arasında bir dayanışma ortamı oluşturmalı ve Türkiye yatak sanayiini yurt dışında daha güçlü bir konuma getirmeye çalışmalıdır. Bu konuda üretici ve tedarikçi firmaların fikir birliğine varması ve desteklenmesi için gerekli ortam oluşturulmalıdır.

Cevapla